Borçelik’ten Endüstri 4.0 Atağı

14 Kasım 2017
Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştireceği ve Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştireceği çalışmalarını tek çatı altında yürüteceği ArGe merkezini açtı.

Borusan Grubu bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk ArGe merkezini Gemlik’te açtı. Bugüne kadar araştırma geliştirme projelerine toplam 20,3 milyon TL yatırım yapan Borçelik, dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Borçelik’in ArGe Merkezi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, Endüstri 4.0 dönüşümü ile de operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini sağlıyor.

Üretim süreçleri dijitalleşiyor

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ArGe stratejilerinin merkezine koydukları değerlerin altını çizerek, “En önemli farkımız, ArGe çalışma alanımızı sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyip süreçlerimizi, teknolojilerimizi ve ürünlerimizi birlikte geliştirmeye odaklanan bir ArGe çatısı kurmuş olmamızdır” dedi.

Çakır, bugüne kadar müşterileri tarafından belirlenmiş özelliklerde ve kalitede üretim yapan Borçelik’in, sunmaya başladığı tasarım çözüm ortaklığı hizmetiyle, “kullanım koşulları ve gereksinimlerden yola çıkarak müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünler üretmeye başladıklarını” belirtti.

Hizmet verdikleri sektörlerin başında otomotiv ve beyaz eşya olduğunun altını çizen Çakır, her iki sektörde de pazar lideri olduklarını söyledi.

Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik'te müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçler dijitalleşiyor.Dijitalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Çakır, “Biz herkesin üretebileceği standart milyon tonlar üretme peşinde değiliz. “Biz geleceğin katma değeri yüksek 1 tonunun peşindeyiz. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeyi ve sektörümüzde dijital teknolojilerin kullanımında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz” dedi.

“Nihai hedef, yerli ve milli teknolojiler“

Borusan Grubu Teknoloji Geliştirme ve ArGe Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım; Borusan’ın bir süredir devam eden teknoloji esaslı dönüşümünün her alanda geleceği yakalamayı hedeflediğini ve bugüne kadar yapılan çalışmalar ile grup şirketlerinde ArGe ve teknoloji geliştirme alanında çok ciddi mesafe alındığını ifade etti.

Borçelik’in 27 yıllık tecrübesi ile kendini kanıtlamış bir şirket olduğunu, yürüttüğü ArGe çalışmaları ile geleceğin ihtiyacı olan yüksek nitelikli çelik çeşitlerini geliştirmek üzere yola çıktığını belirten Yıldırım, üretim süreçlerinin de, Endüstri 4.0 esasları çerçevesinde, son derece verimli ve akıllı süreçler ile yürütüleceğini ifade etti.

Borçelik için oluşturulan Teknoloji Yol Haritaları çerçevesinde dönüşüm sürecini başlattıklarını ifade eden Yıldırım, “Nihai hedefimiz; birbiriyle konuşan süreçler ile, akıllı üretim yöntemlerine geçmek ve yüksek teknolojik yoğunluğa sahip ürünleri geliştirmek sureti ile ülkemizi geleceğe taşıyacak yerli ve milli teknolojileri geliştirmektir” dedi. Dünyanın bir süredir yaşadığı malzeme devrimini yakından izlediklerini ifade eden Yıldırım, Borçelik’in, bu sürecin en önemli oyuncularından biri olmaya aday olduğunu ifade etti.

Borçelik ve ArGe

Bugüne kadar birçok yenilikçi projeye imza atan Borçelik ArGe Merkezi’nde, halen 25’i lisans, 8’i ise yüksek lisans mezunu 44 araştırmacı çalışıyor. Tüm şirket genelinde ArGe projelerinde görev alan toplam 74 çalışan bulunuyor ve bu rakam beyaz yaka çalışanların %29‘unu oluşturuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “ArGe Merkezi” olarak tescil edilen Borçelik ArGe Merkezi, üniversiteler, araştırma merkezleri ve TUBİTAK gibi bilim kuruluşlarının yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşterileri ile ortak çalışmalar yürütüyor.

İlk yılında 7 TÜBİTAK TEYDEB fonlu proje olmak üzere toplam 24 adet ArGe projesini yürüten Borçelik, henüz ilk yılında, Avrupa Patent tesciline sahip ürünlere ulaşmayı başardı. Bunun dışında, Borçelik’in; 4’ü ulusal, 3’ü uluslararası olmak üzere 7 patent ve 2 faydalı model başvurusu bulunuyor.
Sosyal
Twitter
Instagram
Haberdar Ol
Borusan'ın son gelişmeleri ve haberleri almak için aşağıdaki formu doldurunuz.
Borusan’dan e-posta almayı onaylıyorum.
Borusan Holding Logo Borusan Holding Logo
Copyright © 2015 | Bilgi Toplumu Hizmetleri
Copyright © 2015 Borusan Holding FooterLine Bilgi Toplumu Hizmetleri