Borusan Arge, Geleceğin Malzemesi Karbon Fiber Kompozitte Global Oyuncu Olmaya Aday

08 Mart 2018


Borusan ArGe geleceğin malzemesi olarak görülen Karbon Fiber kompozitler alanında yaptığı çalışmalarla, sektörün en önemli fuarı JEC World 2018’e katıldı ve geliştirdiği ürün örneklerini global oyunculara tanıttı.

Borusan Grubu’nu yenilikçi, yüksek katma değerli, rekabetçi ürün ve süreçlere götürecek teknolojileri geliştirme hedefi ile yola çıkan Borusan ArGe; önemli bir uluslararası platformda sahneye çıktı. Paris’te 6 – 8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen ve kompozit alanında dünyanın en prestijli fuarlarından biri olan JEC World 2018’de kompozit malzemelerden geliştirdiği ürün örneklerini tanıttı.

Karbon Fiber Kompozitler: Geleceğin Malzemeleri

Dördüncü endüstri çağına geçiş döneminde, taşımacılıktan havacılığa, beyaz eşyadan iletişim cihazlarına kadar kullanılan ürünlerdeki malzemelerin sınırları da genişliyor. Başta havacılık, enerji ve otomotiv olmak üzere birçok sektörde ihtiyaç duyulan, hafif ve dayanıklı ürünler, “karbon fiber” gibi yeni nesil malzemeler sayesinde mümkün oluyor. Karbon fiber malzemeler, geleneksel malzemelere göre çok daha hafif ve çok daha dayanıklı.

Özellikle otomotiv sektöründe karbondioksit emisyonlarını düşürmek için araç hafifleştirmeye yönelik yoğun çabalar bulunuyor.

Borusan ArGe de geleneksel malzemeler ile üretilen otomotiv komponentlerini, kendine özgün tasarımlarıyla karbon fiber kompozit malzemeden üreterek bu hedefe odaklanıyor.

“Odağımız, ileri malzemeler ile yenilikçi ürünler geliştirmek’

Borusan ArGe Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım, JEC World 2018 fuarında yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

“JEC World, kompozit sektörünün değer zincirinde yer alan tüm global oyuncuları bir araya getiren en önemli konferanslardan biri. Hammadde, üretim ekipmanları ve karbon fiber kompozit mamul üreticileri ile; havacılık, savunma, otomotiv ana ve yan sanayi temsilcileri bu konferansta buluşuyor. Biz de bu fuarda kendimizi tanıtmayı, işbirlikleri için fırsat yaratmayı, bir anlamda da çalışmalarımızın dünya lansmanını yapmayı planladık.”

Dr. Murat Yıldırım, kapasite ve kalite esaslı üretimin artık dijital platformlarda yapılabildigini, esas olanın fark yaratarak katma değeri arttırmak oldugunu ifade ederek, ancak bu şekilde küresel oyuncu olunabileceğini ifade etti. Bu yaklaşım ile, Borusan Grubu ArGe stratejileri içinde “ileri malzemeleri geliştirebilmenin ve bu malzemelerden yüksek nitelikli ve katma değerli ürünler geliştirmenin” çok öncelikli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Dr. Yıldırım şöyle devam etti: “Karbon Fiber esaslı ileri kompozit malzemeler henüz dünyada da çok yeni bir çalışma alanı. Karbondioksit salınımından dolayı oluşan sera gazlarının azaltılması yönündeki regülasyonlar, otomotiv sektörünü ciddi şekilde araç hafifleştirmeye zorluyor. Gerekli güvenlik ve dayanıklılık hedeflerinden ödün vermeden hafifleştirmenin tek çözümü ise karbon fiber kompozit malzemelerden üretilmiş araç komponentleri olarak öne çıkıyor. O nedenle çok kısa süre içinde bu malzemelerin yaygınlaşmasını kaçınılmaz görüyoruz”.

Bir soru üzerine Dr. Yıldırım, “Yerli araç ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bu araç içinde karbon fiberden imal edilen komponentlerin olması, bu kapsamdaki çalışmaları hızlandıracaktır, bunu çok arzu ederiz” dedi.

Borusan ArGe Hakkında

Borusan ArGe Borusan Grup şirketlerini yenilikçi, yüksek katma değerli ve rekabetçi ürün ve süreçlere götürecek teknolojileri geliştirmek, bu yönde şirketlerin teknoloji yol haritalarını çıkarmak ve onların gerekli yetkinlik ve yeteneğe ulaşmalarına destek vermek hedefi ile 2015 yılında kuruldu.

Bu çerçevede Borusan ArGe ilk olarak, şirketlerin yetenek, yetkinlik ve ArGe süreç analizlerini yaparak, stratejik plana uyumlu teknoloji yol haritalarını oluşturdu. Bu yol haritalarına bağlı olarak, belirlenen hedeflere ulaşmayı sağlayacak çok sayıda proje tasarladı ve hayata geçirdi.

Borusan ArGe halen; Grup şirketlerinde kurduğu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı 4 ArGe Merkezi’nde 150’nin üzerinde ArGe çalışanı ile geçen iki yıl içinde başlattığı 80’in üzerinde projeyi yürütmeye devam ediyor.

Borusan ArGe; ileri malzeme geliştirme yeteneği ile tasarım yeteneğini bir arada kullanarak, geleceğin yüksek katma değerli yeni ürünlerini yaratmayı hedefliyor.

Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile gelen sürecin pazarı ve oyunu radikal bir şekilde değiştireceği gerçeğinden yola çıkan Borusan ArGe; optimizasyon, yapay sinir ağları, bulanık mantık, veri toplama, işleme ve analiz etme yeteneğine sahip ekibi ile Borusan şirketlerinin üretim ve hizmet süreçlerindeki karar mekanizmalarını da dijitalleştiriyor.
Sosyal
Twitter
Instagram
Haberdar Ol
Borusan'ın son gelişmeleri ve haberleri almak için aşağıdaki formu doldurunuz.
Borusan’dan e-posta almayı onaylıyorum.
Borusan Holding Logo Borusan Holding Logo
Copyright © 2015 | Bilgi Toplumu Hizmetleri
Copyright © 2015 Borusan Holding FooterLine Bilgi Toplumu Hizmetleri